Genki English (GE) vo výučbe anglického jazyka v 1. ročníku ZŠ
(IALF Research G914-615, text je vyňatý zo záverečnej správy výskumu)
Genki English je unikátny inovatívny systém na výučbu angličtiny ako druhého jazyka prioritne u detí do 10/11 rokov za pomoci informačných technológií.
GE je vhodná pre školy a učiteľov, ktorí majú záujem o inovatívny, dynamický a efektívny systém výučby angličtiny. Systém GE je koncipovaný tak, aby každý žiak mohol mať úspech a vytvoril si pozitívny vzťah ku angličtine.
Metóda je adekvátna ku veku detí a rozvíja nielen jazykové a komunikačné schopnosti, ale aj osobnostný potenciál dieťaťa.
Obsahovo je GE v súlade so vzdelávacím programom ZŠ. Časová dotácia jednej Genki hodiny zodpovedá jednej vyučovacej hodine.
1. Predmet spolupráce
Výskumná výučba angličtiny komparáciou účinnosti a efektívnosti používania Genki English a klasickej výučby.
1. 1 Ciele a úlohy výskumu
Cieľom výskumu bolo poskytnúť deťom možnosť netradičnou formou získať, precvičiť a upevniť si vedomosti a zručnosti z anglického jazyka a tým prispieť k dokonalejšiemu osvojeniu si učiva a vytvorenia si pozitívneho vzťahu k anglickému jazyku.
Pri realizácii výskumu sme si stanovili nasledujúce úlohy:
- Určiť experimentálnu a porovnávaciu vzorku, pomocou ktorých bude výskum realizovaný.
- Zrealizovať vyučovanie vybranej vzorky žiakov metódou Genki English a pri porovnávacej vzorke využiť formy vyučovania využívané a odporúčané Oxford University (OX).
- Po uplynutí stanoveného obdobia získať potrebné údaje formou testu.
- Vyhodnotiť a porovnať získané údaje.
1. 2 Charakteristika výskumného súboru
Základný súbor výskumu tvorilo 31 žiakov dvoch tried prvého ročníka ZŠ.
Experimentálnou vzorkou bola trieda 1. A (14 žiakov – 9 chlapcov, 5 dievčat).
Porovnávacou vzorkou bola trieda 1. C (17 žiakov – 9 chlapcov, 8 dievčat).
V oboch skupinách žiakov boli splnené podmienky na objektivizáciu výsledkov výskumu:
- rovnaká škola,
- rovnaký učiteľ,
- rovnaký predmet aj jeho časová dotácia (66 vyučovacích hodín – 2 hodiny týždenne),
- vekovo rovnocenní žiaci.
Rozdiel bol v aplikácii GE u žiakov experimentálnej vzorky a OX u žiakov porovnávacej vzorky.
2. Realizácia metódy GE vo vyučovaní anglického jazyka
Genki English priniesla do vyučovania anglického jazyka život, vzrušenie, zábavu a energiu.
Dôležitou súčasťou GE sú dve základné pravidlá / myšlienky:
1. Ak si myslíš, že to dokážeš, tak to dokážeš. (If you think you can do it, you can do it!)
2. Prehra (chyba) znamená skús to znova. (Losing just means, try again!)
Každá hodina pozostávala z nasledujúcich častí:
Úvodná časť:
- Warm Up Game - rozohrievacia hra spojená s pohybom či gestami. Bolo dôležité naučiť žiakov, aby opakovali a nahlas hovorili všetko, čo urobia.
- Lines Game – súťaž v dvoch radoch.
- Zopakovanie piesne z predchádzajúcej hodiny.
V úvodnej časti každej hodiny si žiaci zopakovali všetko, čo sa dovtedy naučili.
2. Hlavná časť:
- Nové učivo, obrázky a pieseň s využitím IKT (GE software)
- Naučiť frázy s využitím pohybu a gest
- Používať obrázky, nácvik slovnej zásoby
- Mini Lesson – nácvik piesne „a cappella“
- Spievať pieseň s hudobným doprovodom
- Precvičovanie fráz a slovnej zásoby z piesne - hra.
3. Záverečná časť:
- Zopakovanie piesne, ktorú sme sa naučili. V tejto časti sme používali pracovné listy k jednotlivým piesňam. Pracovné listy boli zároveň využívané ako testy zamerané na počúvanie s porozumením a hodnotené známkou a boli zároveň výbornou spätnou väzbou.
- Záver hodiny tvorilo vyhodnotenie danej hodiny a pochvala žiakov.
Na hodinách sa striedali rôzne činnosti a formy práce (frontálna, skupinová, individuálna a práca vo dvojiciach).
Výučbový software GE ponúka množstvo aktivít, z ktorých si má učiteľ možnosť vybrať a reagovať tak na momentálny stav alebo náladu v triede.
V porovnaní s hodinami v skupine OX, bolo vyučovanie zábavnejšie, akčnejšie, plné súťaživosti a radosti z učenia. Dokonca sme boli požiadaní, aby sme počas hodín anglického jazyka zatvárali v triede okná.
Pri zvládaní disciplíny a pozornosti sa osvedčilo pravidlo so zdvihnutou rukou. Výrazným motivačným prostriedkom, či už pre aktivitu, disciplínu alebo snahu o zdokonaľovanie, či zlepšenie výkonu boli nálepky, ktoré si deti lepili do GE Passportu.
Deťom sa najviac páčili hodiny zamerané na ľudské telo, zvieratá, či superhrdinu. Taktiež mali radosť pri tvorení projektov na tému Som superhrdina, dokážem..., či Mám domáce zvieratko...
2. 1 Vyhodnotenie výsledkov GE testu
Test bol zameraný na overenie zručností počúvanie a hovorenie a zistenie, do akej miery si žiaci osvojili prebraté učivo. Test pozostával z 20 úloh a absolvovalo ho 14 žiakov experimentálnej vzorky. V teste bolo možné získať maximálne 20 bodov.
Štatistické vyjadrenie úspešnosti žiakov v jednotlivých úlohách testu
Úloha číslo |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
Úspešnosť v % |
100 |
100 |
96 |
86 |
100 |
77 |
73 |
86 |
96 |
86 |
77 |
100 |
100 |
Úloha číslo |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
Úspešnosť v % |
86 |
96 |
77 |
100 |
86 |
96 |
73 |
89,64 |
Počet žiakov: 14
Počet žiakov absolvujúcich GE Test: 14
Počet žiakov neabsolvujúcich Skills Test: 0
Maximálny počet bodov na 1 žiaka: 20
Maximálny počet bodov všetkých žiakov: 280
Počet bodov získaných bodov: 251
Celková úspešnosť triedy: 89,64%
Počet žiakov, ktorí dosiahli 100% úspešnosť: 6 (3 chlapcov, 3 dievčat)
Závery:
Najvyššia úspešnosť: pokyny, počítanie od 1 do 12, časti ľudského tela, domáce zvieratá, členovia rodiny, Superhrdina – viem/dokážem..., - pomocou nápovedných obrázkov, ovocie
Najnižšia úspešnosť: otázky: Koľko máš priateľov? Je to ...? Máš rád zeleninu?
Na základe javovej analýzy testu a priameho pozorovania môžeme konštatovať, že žiaci dosiahli veľmi dobré výsledky a osvojili si učivo na veľmi dobrej úrovni. Pohotovo reagovali na otázky vyučujúcej a dokázali využiť svoje komunikačné schopnosti.
3. Priebeh vyučovania v porovnávacej skupine
Vyučovacie hodiny v 1. C triede boli odučené podľa metodickej príručky k učebnici Family and Friends Starter s využívaním podporných materiálov – flash cards, CD, iTools a pod. V šk. roku 2014/2015 sme prebrali 9 lekcií.
Vyučovacie hodiny boli pre žiakov zaujímavé hoci menej akčné, aj keď boli vedené podľa metodickej príručky. Žiaci taktiež striedali rôzne činnosti a formy práce (frontálna, skupinová, individuálna, práca vo dvojiciach). Učebnica a pracovný zošit Family and Friends Starter poskytli taktiež žiakom dostatočný priestor na tvorbu projektov na záver každej lekcie.
3.1 Vyhodnotenie výsledkov OX Testu
Test bol zameraný na zisťovanie úrovne osvojených zručností: počúvanie, čítanie, písanie a hovorenie. Test pozostával zo 7 úloh a zúčastnilo sa ho 17 žiakov porovnávacej vzorky. V teste bolo možné získať maximálne 38 bodov.
Štatistické vyjadrenie úspešnosti žiakov v jednotlivých úlohách testu
Zručnosť |
Úloha a jej zameranie |
Úspešnosť |
Počúvanie |
1. Písanie číslic podľa počutého |
93% |
2. Výber obrázka zo skupiny podľa počutého |
88% |
|
Čítanie |
3. Čítanie s porozumením – priraďovanie slov k obrázkom |
91% |
4. Čítanie s porozumením (pravda/nepravda) |
85% |
|
Písanie |
5. Dopĺňanie slov do viet |
73% |
6. Správne doplnenie prvej hlásky do slov |
81% |
|
Hovorenie |
7. Otázky: Ako sa voláš? Ako sa máš Koľko máš rokov? Aká je tvoja obľúbená hračka? Aká je tvoja obľúbená farba? Čo je toto ? Sú oni žiaci/...? Je to lietadlo /...? |
91% |
Celková úspešnosť: |
86% |
Počet žiakov: 17
Počet žiakov absolvujúcich Skills Test: 17
Počet žiakov neabsolvujúcich Skills Test: 0
Maximálny počet bodov na 1 žiaka: 38
Maximálny počet bodov všetkých žiakov: 646
Počet bodov získaných bodov: 556
Celková úspešnosť triedy: 86%
Počet žiakov, ktorí dosiahli 100% úspešnosť: 7 (5 chlapcov, 2 dievčatá)
Závery:
Najvyššia úspešnosť: Počúvanie s porozumením – písanie číslic podľa počutého, výber obrázka zo skupiny podľa počutého, písanie – priraďovanie slov k obrázkom. Komunikačná zručnosť hovorenie – odpovedanie na otázky
Najnižšia úspešnosť: Dopĺňanie slov do viet.
Najčastejšie chyby: Ku koncu prvého ročníka sú žiaci schopní prečítať niektoré slová, alebo ich odhadnúť pomocou prvej hlásky. Pri slovách majú nápovedné obrázky. Problémy s dopĺňaním slov do viet boli spôsobené nedostatočným ovládaním slovnej zásoby.
4. Porovnanie metód a komunikačných zručností žiakov výskumných vzoriek
Na základe celoročného pozorovania a záverečného testovania môžeme porovnať prácu a komunikačné schopnosti a zručnosti žiakov vzdelávaných pomocou Genki English so žiakmi, ktorí sa vzdelávali podľa metodických pokynov Oxford University.
Genki English |
Oxford University |
|
|
Záver a odporúčania
Úlohou výučby anglického jazyka v škole je dosiahnuť čo najvyšší stupeň komunikačných schopností u žiakov. Škola neustále hľadá spôsoby a metódy, pomocou ktorých svoj cieľ napĺňa.
Prvý stupeň základnej školy vyžaduje akceptovanie psychologických osobitostí pri výučbe anglického jazyka. Pozitívna atmosféra navodená hrou, súťaživosťou, motiváciu a povzbudzovaním k lepšiemu výkonu je základom k dosiahnutiu cieľa, akým je záujem žiakov o učenie sa cudzieho jazyka a motivácia k čo najlepšiemu výkonu.
Genki English spĺňa všetky požiadavky na vysoko účinnú metódu rozvíjania komunikačných schopností žiakov. Podporný materiál ponúka učiteľom širokú škálu aktivít, hier, IKT cvičení a praktických ukážok z celého sveta.
Výsledkom práce a výučby pomocou GE sú hodiny plné elánu, aktivity a hlavne komunikácie.
Na základe porovnania výsledkov testov GE triedy a OX triedy môžeme konštatovať, že výučba pomocou GE metódy je efektívnejšia a účinnejšia.
Zo zistení vyplývajú odporúčania pre ďalšiu výučbu anglického jazyka v škole:
- využívať Genki English na výučbu na prvom stupni ZŠ
- na vyššom stupni ZŠ využívať GE ako podporný materiál, zachovať a riadiť sa pravidlami a hlavnými myšlienkami
- sledovať aktualizácie softvéru a naďalej sa vzdelávať a zaujímať o Genki English
Kompletná správa z výskumu je k dispozícii pre univerzity a vzdelávacie inštitúcie na vyžiadanie u organizátora výskumu.
Organizátor výskumu: IALF, o. z., kontaktný formulár
Výskum a autor správy: Mgr. M. Orlinská, aktívna ped. prax 19r.
Text/článok je možné použiť/zdieľať s uvedením zdroja (Genki.sk).
Genki English softvér (Teacher´s Set) s odporúčateľskou doložkou Min. školstva je skvelý výučbový softvér na učenie angličtiny poskytujúci kompletné podklady na vyučovacie hodiny s množstvom variabilných a zaujímavých aktivít. Zakúpením softvéru majiteľ zároveň získava doživotné členstvo vo VIP klube s množstvom ďalších materiálov, hier, tipov a aktuálizácií.
Softvér (Teacher´s Set) si zakúpite tu. Ak ste členom IALF, uveďte do "poznámky" v objednávke svoje členské číslo a získate ho za bonusovú cenu.
Pre učiteľov a lektorov angličtiny sa organizujú workshopy vedené autorom softvéru.